Do czego służą odkrawacze tkanin?
Odkrawacz do tkanin to specjalistyczne urządzenie, które warto mieć w wyposażeniu krojowni. Taka maszyna do tkanin jest przeznaczona do lagowania i szybkiego, a zarazem precyzyjnego cięcia materiału. Dzięki odkrawaczowi możliwe jest przyspieszenie odkrawania lag z beli tkaniny. Wyróżniamy odkrawacze automatyczne i manualne, a wybór zależy od indywidualnych preferencji. Sprawdź, czym różnią się poszczególne odkrawacze tkanin i dlaczego warto mieć takie urządzenie w krojowni.
Czym jest lagowanie?
Lagowanie to układanie warstw materiału w stosy. W ten sposób powstaje tzw. nakład materiału, z którego następnie wycinane są wykroje. Stosowanie odkrawacza tkanin w krojowni zwiększa efektywność lagowania i przyspiesza pracę. Specjalnej obsługi wymagają szczególnie materiały elastyczne i delikatne, które są trudne w warstwowaniu. Profesjonalna maszyna do tkanin pozwala zmniejszyć ryzyko marnowania materiału i zwiększyć precyzję lagowania oraz cięcia.
Jak działa odkrawacz do tkanin?
Standardowy odkrawacz do tkanin składa się z następujących elementów:
- stojak na belkę materiału,
- podajnik materiału,
- licznik mierzący długość ciętej tkaniny i ilość lagowanych warstw,
- listwy dociskowe,
- prowadnica,
- właściwy odkrawacz automatyczny lub manualny.
Takie maszyny do krojenia materiału ułatwiają i przyspieszają lagowanie belek tkaniny. Podczas gdy listwy dociskowe przytrzymują materiał, nóż oddziela od siebie kolejne warstwy. Odkrawacze tkanin mogą być montowane w krojowni jako dodatkowe wyposażenie stołu krojczego, przewijarki lub przeglądarko-przewijarki. Niekiedy można je nabyć w zestawie z dopasowanym stołem krojczym.
Rodzaje odkrawaczy do tkanin
Odkrawacze tkanin dzielimy na:
- Ręczne (manualne) – ręczny tryb cięcia materiału wymaga manualnego przesuwania głowicy noża i podnoszenia listwy dociskowej. Zaletą ręcznych odkrawaczy jest bez wątpienia cena, nawet o połowę niższa niż w przypadku urządzeń automatycznych.
- Automatyczne – odkrawacz automatyczny do tkanin zapewnia wysoką wygodę użytkowania, gdyż w takim urządzeniu cięcie i podnoszenie listwy dociskowej odbywa się w sposób zautomatyzowany. Odkrawacz automatyczny jest droższy niż manualny, lecz pozwala maksymalnie odciążyć operatora i ułatwić mu pracę. Proces krojczy można w prosty sposób uruchomić poprzez naciśnięcie przycisku START. Oprócz odkrawaczy automatycznych wyróżniamy również maszyny półautomatyczne.
Zalety posiadania odkrawaczy w krojowni
Do najważniejszych zalet posiadania odkrawaczy w krojowni możemy zaliczyć:
- precyzyjne dociskanie i odkrawanie materiału,
- oszczędność materiału,
- zwiększenie wydajności pracy w krojowni,
- szybkie i precyzyjne cięcie tkaniny,
- możliwość regulacji szerokości cięcia i wysokości podnoszenia listwy dociskowej,
- zapobieganie przesuwaniu się materiału w trakcie lagowania,
- możliwość zachowania powtarzalności,
- wysoki komfort pracy w krojowni.
Odkrawacz – automatyczny czy manualny?
Powyższe zalety dotyczą zarówno odkrawaczy manualnych, jak i automatycznych. Oba rodzaje urządzeń zwiększają precyzję i przyspieszają proces cięcia tkaniny, co wpływa na poprawę komfortu i wydajności pracy w krojowni. Odkrawacz automatyczny zapewnia najwyższą wygodę i odciąża pracownika bardziej niż ten manualny, lecz wybór jest kwestią indywidualną. Zaletą odkrawacza ręcznego jest niewątpliwie cena, dlatego jeśli szukasz rozwiązania ekonomicznego, postaw na wysokiej jakości maszynę obsługiwaną w sposób manualny. Z kolei odkrawacz automatyczny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie komfort pracy jest przedkładany nad kwestie ekonomiczne.
Sprawdź również inne nasze artykuły:
- Jak przebiega proces produkcji odzieży i jaką w nim rolę pełni krojownia?
- Co to jest krojownia i lagowarka? FAQ
- Niezbędne wyposażenie krojowni – co powinno się w niej znajdować?
- Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM w krojowni
- Jaki ploter do tkanin wybrać?
- Dekatyzowanie tkanin – czym jest i po co się stosuje?