polska angielska rosyjska

Promesa logo
autexautex

Dekatyzowanie tkanin – czym jest i po co się stosuje?

Aby zapobiec kurczeniu i zniekształcaniu tkanin, poddaje się je procesowi dekatyzacji. Dotyczy to przede wszystkim włókien naturalnych i sztucznych, które są szczególnie podatne na odkształcenia. Na czym polega dekatyzacja i jaki efekt możemy dzięki niej uzyskać?

Na czym polega dekatyzacja tkanin?

Dekatyzacja to proces polegający na poddawaniu tkanin działaniu gorącej lub zimnej wody albo suchej lub wilgotnej pary wodnej. Czynność ta jest zazwyczaj wykonywana w temperaturze, w jakiej później będą prane ubrania, a przeprowadza się ją jeszcze przed krojeniem i szyciem. Dekatyzacja tkaniny to jeden z etapów przygotowania materiału do dalszej obróbki. Określenie wywodzi się od francuskiego słowa décatissage.

Dekatyzacja – w jakim celu się ją stosuje?

Dekatyzacja tkanin ma na celu ustabilizowanie materiału i skurczenie włókien w kontrolowanych warunkach. Dzięki temu tkaninę można odpowiednio przygotować przed szyciem, by gotowy produkt nie zbiegał się w okresie użytkowania. Celem dekatyzacji jest więc zapobieganie nadmiernej kurczliwości – tkaniny, które nie zostały poddane temu procesowi, mają niestety tendencję do kurczenia się pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury. Dekatyzowanie tkanin wzmacnia ich odporność i wytrzymałość, a także wydłuża żywotność. W trakcie tego procesu można również sprawdzić poszczególne parametry, takie jak sprężystość, wytrzymałość koloru czy spieranie się barw. Zdekatyzowany materiał nie będzie więc barwił innych tkanin, dlatego można go prać razem z innymi tekstyliami.

Jakie są zalety dekatyzacji tkanin?

Dekatyzacja lnu, bawełny i innych tkanin pozwala uniknąć problemów z materiałami podczas rozpoczęcia użytkowania. Zakupiona odzież jest regularnie prana, dlatego należy ją zabezpieczyć przed kurczeniem czy wybarwianiem.

Dzięki dekatyzacji możliwe jest:

  • ustabilizowanie tkanin i uniknięcie problemów związanych z kurczeniem się materiału czy odkształceniami,
  • usunięcie z tkanin zanieczyszczeń, takich jak resztki farb, kurz, zapachy, chemikalia itp.,
  • przetestowanie właściwości tkaniny przed poddaniem jej obróbce,
  • sprawdzenie wytrzymałości tkaniny przed obróbką,
  • sprawdzenie, czy tkanina nie będzie farbować.

Jakie tkaniny należy dekatyzować?

Dekatyzacja materiału obejmuje zazwyczaj wszystkie tkaniny zawierające włókna naturalne i sztuczne, takie jak bawełna, len czy wiskoza. Włókna syntetyczne (np. poliester) nie wykurczają się, jednak często poddaje się je dekatyzacji ze względów higienicznych. Nie dekatyzujemy materiałów, których nie można prać w pralce, takich jak softshell czy ortalion. Proces dekatyzacji różni się w zależności od tkaniny. Aby otrzymać materiały takie jak bawełna dekatyzowana czy len dekatyzowany, należy poddać je działaniu najwyższej temperatury, w jakiej będą prane. Z kolei wiskozę często poddaje się działaniu zimnej wody, następnie gorącej wody i pary wodnej. Powszechnie jest również dekatyzowanie spodni jeansowych, które pozwala ustabilizować materiał i zapobiec odkształceniom.

Sprawdź również inne nasze artykuły: