polska angielska rosyjska

Promesa logo
autexautex

Wyposażenie krojowni – rola w procesie produkcji odzieży

Krojownia to miejsce, w którym powstają tzw. wykroje, czyli elementy niezbędne do tworzenia odzieży. W krojowni realizowana jest więc pierwsza faza procesu technologicznego, która odgrywa znaczącą rolę w wytwarzaniu wyrobów odzieżowych. Jakie wyposażenie krojowni wykorzystuje się podczas tego procesu? 

maszyna do krojenia tkanin

Zanim przystąpimy do produkcji

Przed rozpoczęciem procesu produkcyjnego zlecenie trafia do działu przygotowania produkcji, który zajmuje się projektowaniem, sporządzaniem dokumentacji technicznej i zamawianiem półproduktów (m.in. tkanin, nici i dodatków krawieckich). Do obowiązków działu należy również planowanie procesu technologicznego produkcji, a więc ustalenie normy czasu pracy na wykonanie zlecenia, przygotowanie szablonów pod wykrój oraz zaplanowanie ciągu produkcyjnego i transportu gotowego wyrobu. Na tym etapie odbywa się też proces odszywania prototypu oraz stopniowanie, które pozwala na przygotowanie tej samej odzieży w różnych rozmiarach. Tak sporządzona dokumentacja trafia do krojowni, gdzie rozpoczyna się właściwy etap wytwarzania odzieży.

Etapy produkcji odzieży w krojowni

Stworzenie układu kroju to pierwszy etap pracy w krojowni. Celem tej czynności jest rozmieszczenie części składowych w taki sposób, by uzyskać jak najmniej „wypadów” (niewykorzystanej powierzchni materiału). Układ kroju tworzymy bezpośrednio na materiale lub na papierze termoaktywnym, przy użyciu szablonów i kredy.

Następnie przechodzimy do lagowania, czyli czynności polegającej na układaniu warstw materiału – w ten sposób możemy uzyskać większą liczbę elementów podczas jednego cięcia. Jest to jeden z najbardziej czasochłonnych etapów wytwarzania odzieży, dlatego lagowanie tkanin często odbywa się przy użyciu lagowarek. Są to profesjonalne urządzenia, które zwiększają wydajność i powtarzalność produkcji, co jest szczególnie ważne podczas pracy z materiałami delikatnymi, elastycznymi i trudnymi w warstwowaniu. Lagowanie może być też ręczne, mechaniczne lub półautomatyczne, lecz te metody są mniej wydajne niż lagowanie automatyczne.

Materiał po lagowaniu układamy na stole krojczym. Wyróżniamy stoły zwykłe, próżniowe, z poduszką powietrzną oraz ruchome typu Conveyor – poszczególne rodzaje różnią się między sobą funkcjonalnością. Przykładowo, stoły zwykłe umożliwiają wygodne układanie stosu tkanin i dostosowywanie powierzchni blatu do rozkroju, a stoły próżniowe eliminują problem przesuwających się w trakcie krojenia tkanin i doskonale sprawdzają się podczas pracy z puszystymi materiałami. W krojowni istotną rolę odgrywa odpowiednie wyposażenie, w postaci noże taśmowe i serwokatery, które umożliwiają sprawne, precyzyjne wykrawanie.
przyrządy do szycia dzianin

Z krojowni do szwalni

Po zakończeniu wykroju gotowe elementy są przekazywane do szwalni, gdzie następuje połączenie poszczególnych części i stworzenie gotowej odzieży. W pierwszej kolejności wykorzystywany jest overlock (do zszywania i obrzucania materiału), następnie renderka (do podwijania, łączenia i ozdobnego wykańczania materiałów), a na końcu stębnówka (do wykonywania trwałych i elastycznych ściegów prostych oraz podwójnych). 

Gotowa odzież trafia do prasowalni. W niektórych przypadkach etap ten jest poprzedzony wizytą w pralni – dotyczy to na przykład odzieży niemowlęcej. Po prasowaniu wyrób przekazywany jest do brakarni, gdzie dokonuje się jego oceny jakościowej. Brakarz zajmuje się również oceną jakości samej tkaniny przed przekazaniem jej do krojowni. To tutaj na jaw wychodzą błędy powstałe w trakcie produkcji, takie jak nieodpowiednie ściegi, połączenia niezgodne z dokumentacją, plamy, dziury czy braki dodatków. W brakarni następuje również metkowanie i pakowanie produktów. Stamtąd już tylko krok do magazynu wyrobów gotowych, skąd zamówienie zostaje wysłane do klienta.

Wyposażenie krojowni do tkanin

Rola wyposażenia krojowni podczas produkcji odzieży

Krojownia to dział odgrywający kluczową rolę w produkcji odzieży. Od pracy krojowni zależy bowiem jakość wykrojów oraz sprawność realizacji zamówienia. Krojownia pracuje z kilkudniowym wyprzedzeniem w stosunku do pracy szwalni, dlatego niezwykle istotna jest mechanizacja i automatyzacja zachodzących w niej procesów. 

Podsumowując, do zadań krojowni należy:

  • tworzenie układu kroju,
  • warstwowanie materiałów (lagowanie),
  • rozkrój materiałów zgodnie z dokumentacją techniczną za pomocą odpowiedniego wyposażenia,
  • kontrola, znakowanie i kompletowanie wykrojów,
  • przekazywanie gotowych wykrojów do szwalni.

Automatyczna krojownia wykorzystuje nowoczesne urządzenia oraz inteligentne oprogramowanie. Dzięki temu można zaoszczędzić czas, który do tej pory zajmowały takie czynności jak układanie i planowanie rozłożenia szablonów czy obrysowywanie kształtów. W automatycznej krojowni można zredukować liczbę osób potrzebnych do pracy, gdyż rolę kreślarza pełni plik .CAD.  Oprogramowanie umożliwia również dostosowywanie ustawień maszyn do potrzeb zamówienia, znacznie szybsze wycinanie materiałów oraz powtarzalność, która jest wyznacznikiem jakości.

Promesa to niezawodny dostawca automatycznych lagowarek i elementów wyposażenia krojowni. U nas zamówisz profesjonalne i zaawansowane technicznie urządzenia, których nie może zabraknąć w żadnej nowoczesnej krojowni!


Sprawdź również inne nasze artykuły: